Hall of Fame

Purcell Marian Athletic Hall of Fame

Nomination Form

 

Induction Year 1991
Ron Beagle ’51 – Football, Track
Jim Bolger ’50 – Football, Basketball, Baseball
Stan Corbett ’31 – Football, Basketball, Baseball
Roger Staubach ’60 – Football, Basketball, Baseball
Coach Ed Kluska – Football
Coach Jim McCarthy – Football
Coach Paul “Chip” Cain – Basketball, Football
Brother Bill Schroeder, S.M. – Athletic Director
Brother Lawrence Eveslage, S.M. – Principal

Induction Year 1992
Derrek Dickey ’69 – Basketball, Track
Jerry Helmers ’39 – Football, Basketball, Swimming, Baseball
Bob Kamp ’35 – Golf, Basketball, Track
Leo Sack ’32 – Football, Basketball, Swimming, Track
Harold Grunkemeyer ’43 – Football, Basketball, Baseball

Induction Year 1993
Bernie Brancaccio ’30 – Football, Basketball, Baseball
Jim Niemann ’53 – Football, Basketball, Baseball
Paul Piening ’30 – Football, Basketball
Coach Neal Connor – Basketball, Athletic Director
Coach Joe Kelly – Football, Basketball

Induction Year 1994
Jack Hoffman ’48 – Football, Basketball, Baseball
Chuck Lima ’54 – Football, Baseball
Roger Thesing ’61 – Football, Basketball, Baseball
Jim Higgins ’60 – Football
John Peckskamp ’70 – Tennis
Carl Brown ‘72 Football, Basketball, Baseball

Induction Year 1995
Aldo Amorini ’37 – Tennis
Marty Bauer ’45 – Track
Don Brill ’47 – Football, Basketball, Baseball
Paul Schramm ’53 – Football, Baseball
Steve Schweitzer ’63 – Football

Induction Year 1996
Don Donovan ’41 – Football, Basketball, Baseball, Tennis
Walt Grothaus ’45 – Football, Basketball
Jim Brockhoff ’52 – Football, Basketball
Bill Waller ’65 – Football
Bill Roebel ’73 – Football, Basketball, Baseball
Coach Frank Shands – Football, Track

Induction Year 1997
Harold Grunkemeyer ’42 – Football, Basketball, Baseball
Pat Fehring ’45 – Football, Basketball, Track
Jim Mason ’46 – Football, Basketball, Baseball
Lollie Niemann Guiney ’48 – Basketball, Softball
Roger Franz ‘50 – Football, Basketball, Baseball
Robert Kroell ’55 – Football, Basketball, Baseball
David Luke ’70 – Basketball, Track
Carolyn Dondit ’72 – Volleyball, Basketball
Jenny Kemp ’73 – Swimming
Gayle Gajus ’81 – Volleyball, Basketball, Softball
Coach Elmira Hannaford

Induction Year 1998
Charles “Butz” McCarthy ’33 – Football, Basketball, Baseball
Janet Hirth Gallagher ’37 – Basketball
John “Jack” Oliver ’45 – Football, Track
Margaret Englert ’52 – Volleyball, Basketball
Andy Chiodi ‘58 – Football
Janet Deters ’67 – Softball
Steve Harris ‘70 – Football, Track
Tom Hassel ‘80 – Football, Track
Dennis Johnson – Principal, Assistant Athletic Director

Induction Year 1999
Jack McCarthy ’54 – Basketball
Dick Kohls ’58 – Football, Baseball
Tom Roebel ‘74 – Football, Wrestling, Baseball
Andrew Denson ’84 – Basketball, Baseball

Induction Year 2000
Coach Jack Hanlon ’43 – Football, Basketball, Baseball
Mimi Stenger Sunderman ’44 – Volleyball, Basketball
Laura Ell Wilhelm ’69 – Volleyball, Basketball
Teresa Condit Schutzman ’73 – Volleyball, Basketball
Mike Roebel ’79 – Football, Wrestling, Baseball
Jennifer Barnett Haas ’83 – Volleyball, Basketball, Softball
Jay Koch ’87 – Football, Basketball
Jennifer Gatto ’94 – Soccer, Basketball, Track
Coach Herb Woeste ‘68 – Football

Induction Year 2001
William Hall ‘50 – Football
Dale Frietch ‘71 – Football, Baseball
Rick Hassel ’85 – Football, Basketball, Baseball

Induction Year 2004
Tom Kiehfuss ’61 – Football, Basketball, Baseball
Coach Terry Meinking – Wrestling, Athletic Director
Cliff Pope ’88 – Football, Wrestling, Baseball

Induction Year 2005
Jim Puthoff ‘55 – Basketball
Coach Paul Misali – Football
Dave Minor ‘86 – Basketball
Terry Killens ‘92 – Football, Basketball, Track

Induction Year 2006
Jim Burbridge ’69 – Football, Basketball, Track
Denny Roebel ’76 – Football, Basketball, Baseball
Brian O’Neal ’89 – Football, Basketball, Track

Induction Year 2007
Bill Weaver ’72 – Swimming
John Roebel ‘83 – Football, Wrestling, Baseball
Scott Barnett ’87 – Football, Basketball, Baseball
Dinita (Mitchell) Smith ’93 – Volleyball, Basketball, Track
Kenny Pope ’95 – Football Basketball, Baseball

Induction Year 2008
Tony Pence ’78 – Football, Wrestling
John Paul Case ’87 – Football
Austin King ’99 – Football, Basketball, Baseball

Induction Year 2009
Fred Geraci ’68 – Basketball, Baseball
Matt Singer ’97 – Football, Baseball
Ahmad Harris ’98 – Football
Induction Year 2010
Gerry Feldkamp ’73 – Basketball, Baseball
Jim Hassel ’83 – Football, Track
David Walker ’95 – Basketball

Induction Year 2011
Steve Spille ’92 – Football, Basketball, Baseball
Missy Goodman ’96 – Volleyball, Basketball, Softball
Nick Schuckman ’97 – Football, Wrestling
Keith Jackson ’01 – Basketball

Induction Year 2012
Lisa (Barnett) Kiley ’86 – Volleyball, Basketball, Softball
Coach Michael Gergen – Basketball
Leah(Peelman) Mysock ’02 – Cross-Country, Track
Joe Reinert ’37 – Football,Basketball,Baseball,Track

Induction Year 2013
Bob Massman ’37 – Tennis
Mike Kelley ’73 – Cross-Country,Basketball, Track
Scott Munninghoff ’77 – Basketball, Baseball

Induction Year 2014
Roger Coe ’70 – Baseball
Bob Mahoney ’71 – Basketball
Jaime Cooper ’00 – Football, Basketball, Track

Induction Year 2015
Jim Bolger ’57 – Football, Basketball, Track
Vic Cass ’78 – Football, track
Vince Berry ’01 – Football, Baseball

Induction Year 2016
Tony Adkins ’87 – Football
Gary George ’99 – Football,Basketball,Baseball
Dustin Woods ’04 – Football, Basketball, Baseball, Track

Induction Year 2017
Stan Clark ’55 – Football,Basketball,Tennis, Track
Bob Clark ’58 – Football, Track
Keri Finnell ’03 – Soccer, Basketball
Max Holt ’05 – Soccer, Volleyball

Induction Year 2018
Dorion Bledsoe ’87 – Basketball
Mike Wright ’00 – Football
Jason Lackmeyer ’01 – Football, Wrestling